Po jakie miody warto sięgać

Miody cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Po części wynika to z ich wyjątkowego smaku, a po części z ich licznych właściwości prozdrowotnych. Zanim jednak sięgniemy po jakiś konkretny miód, poznajmy jego działanie. Na pewno warto byłoby przyjrzeć się miodowi lawendowemu oraz miodowi malinowemu. Dobrych jakościowo miodów warto poszukiwać w sklepach z ekologiczną żywnością.

Poznaj właściwości miodu lawendowego

Jednym z ciekawszych miodów jest ten lawendowy. Nie cieszy się on tak dużym zainteresowaniem jak miód lipowy czy wielokwiatowy, a szkoda. Posiada bowiem wspaniały smak i delikatny zapach. Nie można odmówić mu również dobroczynnego wpływu na stan naszego zdrowia i samopoczucia. W miodzie lawendowym znajduje się cenny olejek eteryczny, który charakteryzuje się działaniem uspokajającym i antyseptycznym. Z tego też względu jest on polecany osobom walczącym ze stanami lękowymi oraz z zaburzeniami pracy układu oddechowego. Na tym jednak nie koniec. Miód ten działa również przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu wspomaga leczenie różnego rodzaju infekcji, zwłaszcza tych sezonowych.

A może miód malinowy?

Kolejnym interesującym miodem jest ten malinowy. Do gustu przypadnie on przede wszystkim osobom ceniącym sobie oryginalne smaki. Wykazuje on właściwości napotne oraz rozgrzewające. Dzięki temu idealnie sprawdzi się w leczeniu różnego rodzaju infekcji. Wspomoże również funkcjonowanie układu pokarmowego. Zadziała osłaniająco między innymi na żołądek. Jest on w stanie wyleczyć zapalenie tego ważnego narządu. Co ciekawe, miód malinowy może stanowić także wsparcie w terapii astmy oraz innego rodzaju zaburzeń oddychania. Miód tego rodzaju wspaniale będzie komponował się z naparem lipowym. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby herbatę wzbogacić o dodatek miodu dopiero wtedy, gdy nieco przestygnie. Wówczas nie straci on swoich cennych właściwości. Po herbatę lipową z malinowym miodem warto sięgać przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.